СЕКРЕТИ СМАЧНОЇ КУХНІ

Які продукти корисні і шкідливі для серця?

Серце Як слід харчуватися, щоб знизити ризик серцево-судинних захворювань? І чого не можна їсти, щоб їх уникнути? Думок із цього приводу багато. Спробуємо назвати хоч би декілька продуктів, вже «перевірених» дослідниками.

Вишня. Біологи з Мічіганського університету (США) з'ясували, що споживання вишень у будь-якому вигляді, будь то свіжі, морожені або сушені ягоди, сік, компот або варення – знижує рівень холестерину в крові і знімає запалення. При годуванні вишнею лабораторних щурів протягом 12 тижнів у останніх на 14% зменшилася кількість черевного жиру (зайва вага, як відомо, є одним з основних чинників розвитку серцево-судинних захворювань), і на 11% знизився холестерин. Причину цього учені бачать в тому, що у вишні містяться потужнні антиоксиданти - антоцианіни, які і додають ягодам яскраво-бордового кольору.

Виноград. Дослідникам з Мічіганського центру серцево-судинних захворювань вдалося експериментально довести, що екстракт винограду перешкоджає підвищенню артеріального тиску і сприяє захисту серцевого м'яза. Такий ефект пов'язаний в першу чергу з флавоноїдами, що знижують концентрацію шкідливих речовин в організмі, що впливають на клітинні процеси, а також антиокислювальними властивостями, що володіють.

Біле вино. До недавнього часу вважалося, що для серця корисно тільки червоне вино, оскільки для виготовлення білого вина використовується не шкірка винограду, що містить кардіозахисну речовину ресвератрол, а м'якоть ягід. Але учені з Університету Коннектікута (США) спростували цю думку. Вони виявили в білому вині поліфеноли, які поліпшують артеріальний тиск і аортальний кровообіг і захищають серцеві клітини. За словами медиків, два келихи білого вина на день чинять на серце такий самий позитивний вплив, як і червоне вино.

М'ясо і овочі. Разом з тим, деякі дослідники вважають, що так зване «здорове харчування» далеко не завжди уберігає від серцевих недуг. Згідно із статистикою, в країнах, де популярний здоровий спосіб життя, населення набагато частіше страждає на кардіологічні захворювання. У чому ж тут справа? Володар докторського ступеня у області дієтології Баррі Гроувз, що недавно опублікував книгу «Як здорове харчування робить нас хворими», стверджує, що дієтична їжа переважно неприродна для людини, оскільки за своєю природою ми – хижаки, і наша травна система спочатку пристосована до переварювання жирного м'яса та інших «антивегетаріанських» продуктів.

«Овочі не проблема, - говорить Гроувз, - але у нас немає ні біологічних, ні хімічних причин для їх споживання. А ось печінка, наприклад, містить всі необхідні нам вітаміни і мінерали. А фрукти? Їх натуральний цукор (фруктоза) набагато небезпечніший, ніж звичайна глюкоза або столовий цукор. Ось він якраз безпосередньо пов'язаний з підвищенням ваги».

«Трохи менше хліба і більше риби, яєць, масла - будь-яких тваринних білків, - радить Баррі Гроувз. - Прагніть їсти все, що раніше бігало, а не стирчало із землі. Підійде все: печінка, нирки, равлики, навіть комахи».

Сіль. На чому сходяться всі фахівці – це що всі пацієнти, які знаходяться в групі ризику по серцево-судинних захворюваннях, повинні обмежувати споживання куховарської солі, оскільки вона сприяє підвищенню артеріального тиску.

«Різні люди по-різному реагують на куховарську сіль, ймовірно, це пов'язано з генетикою. Деякі дуже чутливі до солі, інші – у меншій мірі, треті – стійкі. Але всім нам краще утримуватися від надмірно солоної їжі», - заявляє Стівен Боллінг, керівник дослідження, проведеного Мічиганськім центром серцево-судинних захворювань.